Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

 COVID-19’un ülkemize yayılmasıyla hayatlarımızda bir takım değişiklikler yaşandı. Çocuklarda eğitimin evde olması ve sokağa çıkma yasağı uygulaması, ebeveynlerde ‘’ne yapmalıyız?’’ sorusunu akıllara getirdi. Evde uzun süreli kalma durumu çocuklar ve ailelerde stres yarattığı görülmektedir. Evde kaldığımızı bu süreci çocuklar ve ebeveynler açısından eğlenceli hale getirmek stresi azaltacaktır.

  •         Öncelikle çocuklarla bol bol aktivite yapmaktan çekinmemek gerekir. Çocukların zihinsel ve bilişsel becerilerini destekleyecek oyunlar ve faaliyetler siz ve çocuklarınız için keyifli olacaktır.
  •         Bunlar arasında; çocuklara yönelik bulmacalar, yapbozlar olabilir. Hafıza güçlendirmek ve anılarla eğlenmek açısından fotoğraf albümlerine bakmak, düzenlemek faydalı olacaktır.
  •         Oyunların yanında çocuklara bu dönemde kitap okuma alışkanlığı da kazandırabilir. Özellikle evde bulunduğumuz bu süreçte çocuklardan çoğunlukla istenen ‘’ödev yapma’’ durumunun dışında eğitimi açısından yararlı olacaktır. Ailecek yapılacak bir kitap okuma etkinliği çocuklar ve aile bireyleri açısından dinlendirici ve okuduğunu anlama, kelime bilgisi, dil bilgisi kullarını öğrenme yeteneğini de mutlaka geliştirmeye sebep olacaktır.
  •         Bu dönemde çocuklarla mutfağa girmek (kurabiye yapmak gibi), çocukların motor becerilerinin geliştirmesine faydalı olurken, ebeveynler de çocuklarıyla hoş geçirmenin keyfini çıkaracaklardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pegram D., (2020). 10 Quarantine Activities to Keep You and Your Kids Sane. PTA Our Children.

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

  DEHB’ nin temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, çocuğun engellemeye yönelik denetim eksikliği ...

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik   Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un yankıları ailelerimizde de görülmektedir. Çoğu ebeveyn ...

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi  COVID-19’un ülkemize yayılmasıyla hayatlarımızda bir takım değişiklikler yaşandı. ...